onlinekucharka.sk

ONLINE KUCHÁRKA

RECEPTÁR rôznych chutí

Malý škôlkar

Raňajky 

Každé ráno nevyzerá ako nedeľné, kedy sa môže celá rodina spolu v pokoji naraňajkovať alebo aspoň si urobiť chvíľku času a niečo výdatné si zjesť. Keď máte naponáhlo a musíte sa ponáhľať do práce, škôlky, školy, dieťaťu sa chuť do jedla môže úplne stratiť. A preto si radšej večer všetko nachystajte. Už večer si prestrite stôl a taktiež si nachystajte oblečenie a aj tašku, ktorú budete ráno potrebovať.

Chutné raňajky, ktoré môžete Vašim deťom ponúknuť sú napríklad: chrumkavé musli, banánová kaša, pruhovaný chlieb, chlieb na ihle, alebo sladký tvaroh.

Ak Vaše dieťa nemá na nič chuť, malo by vypiť aspoň pohár mlieka, alebo  mliečny koktail.

Denný príjem kalórií by mal byť na jednotlivé jedlá rozdelený asi v tomto pomere:

25% raňajky
10% desiata
30% obed
10% olovrant
25% večera

Jedlo v rodinnom kruhu

Čas strávený pri rodinnom stole prispieva k spoločenskej výchove detí.

Jedlo zohráva rozhodujúcu úlohu aj pri začleňovaní dieťaťa do skupiny: jedlo v rodinnom kruhu, radostné posedenie pri stole s deťmi v škôlke, narodeninové oslavy, pikniky. Všetko sú to pozitívne zážitky, pri ktorých sa dieťa dozvie veľa vecí nie len o sebe, ale aj o svojom okolí.

Keď vzduchom lietajú lyžičky, nie je to umenie, ale skôr bezohľadná provokácia. A keď Vaše dieťa chytá jedlo rukami, hrabe sa v šaláte, alebo sa prehrabáva rukami vo svojej porcii ryže, prejde Vás asi trpezlivosť. Napriek tomu je potrebné pokúsiť sa zistiť príčiny tejto agresivity.  Dajte dieťaťu jasne najavo, že svojím chovaním kazí ostatným spolustolovníkom chuť do jedla. Vysvetlite mu, že bude musieť jesť samé a niekedy aj svoju hrozbu splňte. Ak už dieťa chce vyzerať ako veľké, ale nespráva sa podľa toho, pomôže trik s bábätkom. Uvarte mu už zabudnutú detskú kašičku a posaďte ho do detskej stoličky. Kto sa nevie správať pri stole, je ešte bábätko.

Pri malom dieťati môžeme občas prižmúriť oči, keď sa jeho ruky zaboria do jedla, alebo keď je okolo neho spúšť, ale keď je už pomaly školákom a nevie sa správať pri stole, treba už ráznejšie zakročiť.

A hlavne, dôležitý je príklad rodičov!

Dobré a zdravé jedlá, ktoré deťom budú určite chutiť sú napríklad:

Zemiaková polievka, detské rezne, pestrý špíz, cuketové placky, paradajková omáčka, krémová hrachová omáčka, cuketové lazane, zapekaná ryža, alebo  jablkové palacinky.

Detské slávnosti

Niekedy v období medzi 3-5 narodeninami sa začínajú robiť rodinné oslavy na počesť dieťaťa. Pre vaše dieťa je nesmierne dôležité osláviť ich v kruhu svojich vrstovníkov. Začína si pozývať svojich kamarátov a k tomu je potrebné pohostenie. Nemusí ísť vždy o sladkosti. Pohostenie pripravujte v štýle bufetu, aby sa dalo jesť rukami, alebo lyžicou. Kolu a sladké malinovky vynechajte, ovocné čaje, minerálky, alebo voda s ovocnou šťavou sú vhodnejšie pre deti. Nechajte deti nech sa najprv pohrajú, potom im dajte pohostenie a potom nech sa opäť hrajú. Zapojte dieťa do plánovania, samo vie, čo je momentálne v móde a čo zapôsobí na jeho priateľov.

Pár tipov na oslávencov stôl: ovocné fondue, jablko s čiapočkou, sladká minipizza, narodeninová torta, ovocný koláč.

Pri chorobách

Keď má dieťa nejaké zdravotné problémy treba tomu prispôsobiť aj jedálny lístok.

Je jasné, že kým telo bojuje s bacilami, nemá čas sa starať o hlad.

Dieťa s teplotou má zvýšenú potrebu tekutín, často je však slabé na to, aby sa napilo. Vhodné sú čaje alebo voda s citrónom. Keď majú deti zapchaté dýchacie cesty, nedávajte im mlieko. To totiž podporuje tvorbu hlienu. Prvé 1-2 dni nenúťte dieťa jesť, až v období rekonvalescencie je výživná strava veľmi dôležitá.

Hnačka a vracanie

Hnačka a vracanie sa u predškoláka objavujú častejšie. Väčšinou ide o spontánnu reakciu tela na príliš veľké množstvo jedla alebo nestráviteľný pokrm, rozčúlenie, preťaženie alebo alergiu. Zo začiatku nedávajte dieťaťu nič k jedlu, len k pitiu zriedený čierny, alebo fenyklový čaj. Ako prvé jedlo mu dajte sucháre. V nasledujúcich dňoch mu pripravte ľahko stráviteľnú stravu. Po čase by malo dôjsť k zlepšeniu. V opačnom prípade, keď hnačka a vracanie neprestáva, hrozí mu dehydratácia.

Čo potom?

  • Hlavne by nemalo nič jesť. Tekutiny a soli by sa mali nahradiť žalúdočným a črevným čajom. Ak dieťa neudrží v sebe ani čaj treba volať doktora!
  • Keď sa stav stabilizuje, začnite nastrúhaným jablkom, ktoré prinesie do čriev vodu.
  • V priebehu druhého a tretieho dňa prejdite na ľahkú ryžovú alebo ovsenú kašu.
  • Potom pokračujte diétnou stravou. Vhodná je zemiaková, či mrkvová kaša, popučený banán, tvrdé pečivo a nízkotučný tvaroh.

Zápcha

Niektoré deti k nej majú sklon už od malička, iným ju môže spôsobiť choroba, pri ktorej musia dlho ležať na posteli, zmena stravy, alebo obdobie bohaté na čokoládu.

Keď už dieťa zápchu má treba:

  • Nalačno vypiť 1 pohár vody s 1 lyžicou laktózy.
  • Medzitým chrúmať sušené slivky alebo jablká.
  • Vypiť postupne aspoň 1,5 l čerstvej šťavy z hrozna, hrušiek alebo sliviek.
  • Nejesť koncentrovanú stravu, ako je čokoláda, cukry, tuky, výrobky z bielej múky.
  • Trávenie podporuje aj pohyb, takže by dieťa malo skákať, cvičiť a behať.
  • Na záchod má chodiť v pravidelných intervaloch – aj keď práve nemusí.
  • Preháňadlá sú zakázané, poškodzujú črevnú mikroflóru.

Receptíky pre škôlkárov

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *