onlinekucharka.sk

ONLINE KUCHÁRKA

RECEPTÁR rôznych chutí

Bylinky

Bylinná záhradka v kvetináči

Bylinky, ktoré si môžeme vypestovať doma v kvetináči a použiť na prípravu jedál a nápojov:

  • Aloe Vera: Liečivé účinky majú dva druhy ALOE VERA LINNE a ALOE VERA VULGARIS LAMARCK. Listy z Aloe Vera obsahujú minerálne látky, vitamíny C, A, E, B12, saponíny (antimikrobiálne účinky), aminokyseliny. Aloe má protizápalové účinky, dodáva vlhkosť všetkým vrstvám kože, šťava pôsobí dezinfekčne, antibioticky, protizápalovo a zastavuje krvácanie. Pri vnútornom použití pomáha pri prekyslenom žalúdku, pri pálení záhy, pri trávení a posilňuje črevnú mikroflóru. V ľudovom liečiteľstve sa používa ako preháňadlo, pri zmierňovaní problémov pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika, pri ochoreniach pečene, podžalúdkovej žľazy, žlčníka a pri liečení cukrovky.
    Z listov, toré sú minimálne trojročné a maximálne päť ročné sa používa iba vnútorná dužina, ktorá je po očistení priesvitná gélovitá (šupka je horká a má dráždivé účinky). Môžeme si z nej vyrobiť rôzne nápoje, alebo sirupy. Na potieranie drobných poranení, alebo popálenín používame čistú vnútornú dužinu.
  • Aníz: Bylinka, ktorú môžu používať aj bábätká, tehotné a dojčiace ženy. Anízový čaj uvoľňuje hlieny, čiže je uľahčené vykašliavanie, tlmí migrény. Pôsobí močopudne, využiť ho môžeme pri hnačke, pri plesňových ochoreniach, upokojuje tráviace ústrojenstvo. Zvyšuje chuť do jedla a podporuje tvorbu materského mlieka. Krátko varený aníz v mlieku má relaxačné účinky.
  • Bazalka: Korenistá chuť bazalky dodáva výbornú chuť hlavne jedlám s paradajkami. Obsahuje hlavne vitamín K, ktorý podporuje rast kostí a je potrebný na správne zrážanie krvi ale aj vitamíny A, B, C. Bazalka má protizápalové a antibakteriálne účinky,  je vhodná pri nevoľnostiach a žutie listov bazalky lieči infekciu v ústach a uvoľňuje organizmus od napätia.
  • Kôpor: V kuchyni sa využíva vňať, listy, kvety a semená. Obsahuje rôzne vitamíny, vápnik, fosfor. Vývar zo semien je dobrý pri detskej kolike a zvyšuje laktáciu. Siahnuť po ňom je dobré aj keď máme pokazený žalúdok, alebo bolesti hlavy.
  • Ligurček (ľudovo maggi): Listami a vôňou je podobný zeleru, ale je viac pikantnejší. Chuťou pripomína korenie maggi, preto ho pridávame hlavne do mäsových jedál, ale čerstvými lístkami ochucujeme aj šaláty. Čaj z neho má dobré odhlieňovacie účinky a piť je ho vhodné pri liečbe zápalu močových ciest a močového mechúra. Dlhodobo ho ale nie je vhodné užívať, pretože môže podráždiť obličky.
  • Levanduľa: Krásne bledofialové, voňavé kvietky nám nie len okrášľujú príbytok, ale sú aj zdraviu prospešné. Kvietky môžeme využiť pri varení ako korenie (do pečených, alebo hubových jedál), ako tinktúra pri problémoch s vypadávaním vlasov, čaj pomáha pri bolestivej menštruácii a vôňa sušenej levandule nielenže príjemne prevonia byt a bude na nás pôsobiť upokojujúco,   ale aj odpudzuje mole, mravce a komáre.
  • Materina dúška: Rastlinka, ktorá je skoro identická s tymiánom. Tymián, je ale pestovaný ako korenie a materina dúška je divo rastúca rastlinka, ktorú si ale samozrejme môžeme vypestovať aj doma. Má silnú arómu a využiť ju môžeme nie len v kuchyni ako korenie, ale aj ako čaj pri liečbe bolesti hrdla, kašli, nespavosti, alebo zlom trávení.  Pozor si treba dávať v tehotenstve, väčšie množstvo čaju by mohlo vyvolať potrat.
  • Mäta: Používa sa čerstvá, ale aj sušená. Má protizápalové účinky, podporuje funkciu pečene, pomáha pri zápaloch dýchacích ciest, pri bolestiach hlavy. Z mäty je výborný čaj, ale pridáva sa aj do koláčov a je nenahraditelnou súčasťou nápoja mochita (Mojoto).
  • Majoránka: Chuťou a využitím je podobná oregánu, ale má oveľa ostrejšiu chuť. Pridáva sa do rôznych mäsových a zemiakových jedál. Samozrejme sa bez nej nezaobídu zemiakové placky, jaternice, alebo guľáš.  Majoránka urýchľuje trávenie, odstraňuje kŕče, pôsobí proti črevným kolikám, je močopudná a pôsobí upokojúco. Čaj sa pije pri zápale priedušiek a má protizápalové účinky.
  • Medovka: Malé zelené lístky, ktoré príjemne voňajú povzbudzujú nie len myseľ, telo zbavujú kŕčov, liečia pri chrípke a nachladnutí, ale používame ich aj na dochutenie šalátov, rybých a hubových jedál, ryže, mliečnych nápojov, jogurtov.
  • Oregano (pamajoran obyčajný, dobromysl): V kuchyni sa využíva rôzne, ale hlavne na ochutenie omáčiek na cestoviny. Má silné antibakteriálne, dezinfekčné a protizápalové účinky, pôsobí upokojúco, pomáha pri nespavosti a podporuje chuť do jedla.
  • Pažítka ( šnytlík): Listy obsahujú vitamín C, provitamín A, vitamín B2, vápnik, draslík. Má cibuľovitú chuť, ktorá povzbudzuje chuť k jedlu a podporuje trávenie. Používa sa čerstvá, nedoporučuje sa ju sušiť, pretože stratí vôňu, lepšie je ju zamraziť. Používame ju ako posýpku na bryndzové halušky, chlieb s maslom, do nátierok, polievok, pirohov, špargľových jedál.
  • Petržlen: Petržlenové lístky sa používajú na ochutenie, ale aj  na ozdobu. Obsahuje mnoho vitamínov, ako napríklad A a C, minerálne látky a priaznivo pôsobí na trávenie a nervovú sústavu.
  • Rasca: Nenahraditeľné kuchynské korenie. Podporuje chuť do jedla, trávenie a pomáha pri nadúvaní, preto je vhodné používať ju v zemiakových a hydinových jedlách. Je silný antioxidant a podporuje činnosť obličiek.
  • Rozmarín: Aromatická bylinka, ktorá sa pridáva do bravčových, teľacích a jahňacích jedál. Okrem toho, že upravuje nízky tlak,  podporuje chuť do jedla, je vhodné ho piť pri klimatériu. Vôňa rozmarínu má povzbudzujúce účinky, ale tehotné ženy by sa mu mali vyhýbať.
  • Šalvia: Omáčky najlepšie zvýrazníme jemne nakrájanými lístkami pekne voňajúcej šalvie. Dochucujú sa ňou aj ťažšie strávitelné jedlá, pretože podporuje trávenie.  Má dezinfekčný a antimikotický účinok a čaj z nej sa pije pri liečbe močových a obličkových kameňoch. Preháňať to s ňou ale nemôžeme, pretože by mohla podráždiť črevá. Nemala by sa piť ani pri laktácii, pretože znižuje tvorbu materského mlieka.
  • Tymián (dúška tymianová): Jedlu dodáva výraznú chuť a po jedle uľahčuje trávenie. Je to najpoužívanejšie prírodné antibiotikum, pomáha pri liečbe horných dýchacích ciest, ale aj pri liečbe plesní a črevných parazitov.
  • Vavrín – bobkový list:  Krík vavrína sa v domácnosti veľmi ťažko pestuje, jedoduchšie je si ho kúpiť sušený v obchode. Lístky sa pridávajú do pokrmov, ktoré majú kyslejšiu chuť, napríklad do kyslých uhoriek, kapusty, tmavých omáčiek, masových jedál, pretože podporujú trávenie a pôsobia proti nadúvaniu. Vôňa bobkového listu odpudzuje dotieravý hmyz.
  • Zeler: Vôňa tejto zeleniny nie je každému po chuti, ale obsahuje vitamíny C, A a E.  Zeler, či už vňať, alebo plod pôsobí nie len antibakteriálne, ale má aj priaznivé účinky na mužskú potenciu.
  • Žerucha: Obsahuje veľa železa a vitamínu C. Klíčky a výhonky znižujú krvný tlak, pôsobia ako prevencia pred rakovinou, proti ateroskleróze a posilňujú imunitný systém. Konzumuje sa surová, má pikantnú, mierne štipľavú chuť, pripomínajúcu reďkvičku. Môžeme si s ňou posypať chlieb, alebo urobiť šalát. Podporuje trávenie, pomáha pri málokrvnosti, zvyšuje plodnosť, laktáciu, ale aj prečisťuje krv.

4 Replies to “Bylinky”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *