onlinekucharka.sk

ONLINE KUCHÁRKA

RECEPTÁR rôznych chutí

Tymián obyčajný (Thymus vulgaris)

Tymián obyčajný

Tymián obyčajný (Thymus vulgaris) je prenikavo voňavá, vždy zelená bylina (korenie), pôvodom zo Stredomoria, ktorú už Egypťania používali na balzamovanie (slice timiánu) a do kadidiel.

Južné dvojča našej materinej dúšky je preslávené svojou silnou, nezameniteľnou vôňou.

Aký je rozdiel medzi tymiánom (Thymus vulgaris) a materinou dúškou? V prvom rade je to doba kvetu. Tymián kvitne na prelome mája až júna podľa sezóny a materina dúška o mesiac neskôr. Materina dúška má silnejšiu vôňu a často ju môžeme nájsť volne v prírode. Ďalší rozdiel je v raste, tymián tvorí 30 až 40 cm vysoké drevnaté kríčky, materina dúška je vysoká len do 10 cm, pretože ide o plazivú bylinku.

Tymián má veľkú výhodu v tom, že ani po dlhšom varením nestráca chuť a arómu.

Tymián má dezinfekčné účinky, pôsobí proti parazitom, hnačkám, nadúvaniu a zlepšuje trávenie. Uľavuje pri chronických zápaloch žalúdka a podporuje krvný obeh. Okrem toho mierni kašeľ a pomáha pri bronchitíde, astme a čiernom kašli. Napomáha obnoviť normálnu črevnú flóru, preto je prospešný pri braní antibiotík a pri kandidóze. Je účinný pri vyčerpaní, úzkosti, nespavosti a depresii. Má močopudné účinky, pôsobí teda pri zadržiavaní vody v tele, infekciách močových ciest, reumatizme a dne.

Tymiánový olej sa zvonka používa ako krém pri artritíde, svalovej bolesti a ako dezinfekčný prostriedok. Nálev, alebo tinktúra sú účinné ako ústna voda, kloktadlo a na oplachovanie áft.

Pili ste už tymiánový čaj?

Pomôže vám proti kašľu.

Denne môžete vypiť až 4 šálky, ktoré si pripravíte tak, že sa čerstvý, alebo sušený tymián zalejte vriacou vodou a necháte 5 minút lúhovať. 1 lyžička tymiánu je na 1 šálku vody.