onlinekucharka.sk

ONLINE KUCHÁRKA

RECEPTÁR rôznych chutí

It’s my birthday

oslava

Sedím v aute a rozmýšľam, kde v lete osláviť moje okrúhle narodeniny. Bude to u našich v altánku na záhrade, alebo v reštaurácii? 🤔Mala by to byť výnimočná oslava. Oslava, kde pozvem moju rodinu, ktorá je skoro z celého Slovenska. 

Keď prechádzam cez Martin, popod Martinské hole (kde som strávila nie jedny prázdniny), napadne ma, že by bolo super prenajať si nejakú chatu. Skúsila som hľadať niečo v okolí. Zopár som ich našla, ale buď nemali voľný termín, alebo sa mi nepáčili. 

Keď som objavila chatu Martinski na Martinských holiach (kde sa v pohode zmestí cez 20 hostí), bola to láska na prvý pohľad. (“Prepáč Marcel ❤️.”)

Zadala som rezerváciu a čakala čo sa bude diať. Do hodinky som dostala odpoveď, že je chata v mojom termíne voľná. 

Sláva! 🎉

A keby len to, pán majiteľ Ádam, mi hneď navrhol, že nám môže zabezpečiť pivo, prosecco, kofolu, vineu do pípy, aby sme si mohli počas nášho pobytu načapovať nápoj, na ktorý budeme mať chuť. Nie sme veľkí pivári, ale vínko si dáme radi. Preto sme si objednali prosecco a pre deti kofolu. Veď za 4 dni, na ktoré som chatu objednala sa určite dva sudy vypijú. (Že budú mať sudy nakoniec cez 20 litrov som nepočítala, ale nevadilo…)

Prípravy sa začali. Najprv som poslala pozvánky. Na Martinské hole sa dá ísť nie len pešo, ale aj autom. Takže každý si mohol vybrať ako príde. (Nakoniec ich išlo niekoľko naozaj aj pešo. 👍 )

Druhá veľká otázka bola, že aké jedlo sa bude na oslave podávať. 🤔

Rozhodla som sa objednať niečo netradičné. Niečo, čo sa nejedáva bežne. Pečené prasiatko!  Prasiatkopecene z Trusalovej vyzeralo na obrázkoch naozaj super. Dovtedy som pečené prasiatko nikde nejedla, tak to malo byť prekvapenie pre nás všetkých. Hostia boli zvyknutí na guľáš, kapustu, rezne, obložené misy, alebo klasické mäsko s ryžou a hranolkami a slepačí vývar, tak som sa trochu obávala ich reakcií.  Ako prílohu som objednala pečené zemiačiky a kopec zeleniny čerstvej, ale aj na kyslo. Myslela som aj na vegetariánov. Sójový burger, nugetky, tofu a k tomu zelenina a zemiaky.

Pár dní pred začiatkom nášho pobytu a oslavy, som sa spojila s pánom majiteľom. Dohodli sme detaily príchodu a aj to najdôležitejšie (hlavne pre mojeho manžela). Aký druh nábojov treba kúpiť do kávovaru. 😁

V deň príchodu na nás už pán majiteľ čakal na chate. Všetko nám ukázal, narazil nám dva sudy, pripili sme si na privítanie jeho domácou, silnou, lahodnou a sladučkou orechovicou a zapili to proseccom. 


“Tak začala moja oslava. A v deň odchodu, po štyroch dňoch, som dopila poslednú kvapku prosecca a tým skončil nie len sud s proseccom, ale aj narodeninová párty.”


Chata mala dve poschodia. Na prízemí bola herňa pre deti s ping-pongovým stolom, stolným futbalom, lezeckou stenou pre menšie deti a kamerou (super vychytávka), cez ktorú sme z obývačky sledovali deti keď sa hrali (mali sme 6 detí) a dokonca sme s nimi aj komunikovali cez mikrofón. Okrem herne, bola na prízemí práčka (zíde sa po túre, keď je vonku mokro a blato) a sušiaky na lyžiarky. My sme tam boli síce v lete, ale jeden deň nám zapršalo, tak sme sušiak využili na vysušenie vetroviek a topánok. 

Na prvom poschodí bola krásna, obrovská obývačka s kuchyňou. Na indukčnej trúbe si jedlo pripravíte za chvíľku (zistila som hneď v prvý deň, kedy som pripálila jedlo za 10 sekúnd 😩) a komu by bolo málo (nie toho pripaľovania 😂), tak si môže upiecť napríklad pizzu v peci, alebo zohriať párky v mikrovlnke. A po jedle sa všetko umyje v umývačke. (Len tú pripálenú panvicu som musela umývať ručne. )

Keďže nám v deň oslavy troška zapršalo, ale hlavne vonku fúkalo (čo sme dnu vôbec nepociťovali, pretože dom je veľmi útulný, teplý, s krbom…), oslavu sme mali v obývačke. Vošlo sa nás tam 23 osôb! Každý mal kde sedieť a dokonca sme mali miesto aj pre dve torty 🎂 a 20 kilové prasiatko, ktoré sa podarilo vyniesť v celku po schodoch spolu aj so zeleninovou oblohou.

Pôvodne sme plánovali mať oslavu pred domom. Na záhrade, pri saune a vírivke a detskom ihrisku s trampolínou, by to bolo krásne, keby svietilo slnko. Nám sa počasie pokazilo, ale vôbec to nevadilo. Práve naopak. Mali sme kuchyňu po ruke a takisto aj kúpeľňu, WC a večer, keď sa ochladilo, sme sa nemuseli presúvať dnu. Chata má prepracované elektro a audio rozvody, takže diskotéka so svetelnými prvkami a disco guľou potešila nejedného tanečníka. 🕺

Pred chatou sa deti vyskákali na trampolíne a pre menšie bola ideálna preliezka a hojdačky. A nakoniec všetky deti skončili vo vírivke. Pri príchode nám ju pán majiteľ vyčistil a nastavil teplotu na 35 stupňov. Keď sa vonku ochladilo, bola táto teplota ideálna. Deti sa hrali vo vode a dospeláci okolo nich popíjali čapované prosecco, kofolu, aperol spritz a Ti-punč (a kopec iných alko a nealko nápojov od našich barmaniek Lenky a Danielky). Nakoniec sa kúpanie zavŕšilo saunovaním a ping-pongovým turnajom. 

Chata mala 20 lôžok na spanie. Pôvodne som si nebola istá, či budeme mať naozaj všetci kde spať a pre istotu sme si pribalili aj nafukovačky. Tie sme ale vôbec nepotrebovali a všetci mali svoju vlastnú posteľ. Prvé poschodie malo dve izby pre 8 ľudí a ak by niekto chrápal, mohol sa presťahovať do obývačky, kde bol veľký rozťahovací gauč.  

Druhé poschodie malo taktiež vlastnú kuchyňu s jedálenským kútom a miestom na oddych a pozeranie TV. Keďže mala táto miestnosť posteľ so závesom, uložili sme tam spať párik, ktorý potreboval “súkromie.” Síce na poschodí boli ešte dve izby kde spalo 10 osôb, kúpeľňa s dvomi umývadlami, sprchovým kútom a WC, plus ešte jedno WC úplne postačovali pre 12 ľudí.

Oslava prebiehala všade. Od záhrady, až po druhé poschodie. Deti sa hrali, behali, tancovali, kúpali sa vo vírivke, dospeláci jedli 🍗, pili 🥂 , tancovali, smiali a rozprávali sa.


“Okolo chaty krásna príroda a v chate super ľudia. Čo viac si človek môže priať na oslave. 🥰”


Počas oslavy sme dostali milú návštevu. Prišiel nás navštíviť pán majiteľ a doniesol nám z mesta pár drobností, ktoré sme mu pred cestou za nami nadiktovali (napríklad Aperol, ktorý sa nám minul 😆) a ešte nám na dobré ráno pripravil piknikový kôš plný dobrôt. Chlebík, cesnakové, solené a tvarohové koláčiky, žinčica a korbáčiky boli pre nás ráno príjemným prekvapením. (Pre mňa hlavne tie cesnakové koláčiky. Ráno som ich potrebovala ako soľ. 😂)

Ráno sme na rozlúčku dostali ešte fľašku orechovice a rozlúčili sa s hosťami, chatou a horami. 


“Spomienky mi ostanú navždy, pretože sa oslava vydarila (ďakujem Marcel 🥰), mala som tam všetkých mojich najbližších a dokonca aj prasiatko všetkým veľmi chutilo, až si prsty oblizovali.”


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *