Špargľa (Asparagus officinalis), po česky chřest
Jarná lahôdka, ktorej sezóna je v máji a júni, (ale aj v júli sa dá ešte zohnať v obchodoch.) Špargľa obsahuje okrem vitamínov veľké množstvo minerálnych látok, vápnika, draslíka, horčíka a provitamínu A. Obsah vitamínu C je v nej 2x vyšší ako v pomarančoch. Ďaľej obsahuje 93% vody, 3% bielkovín, 1,5% vlákniny, kyselinu listovú a minerály.
Vhodné je špargľu používať pri chorobách:
- anémia
- ateroskleróza
- horúčkové stavy
- pri nedostatku vitamínu A, komplexu B, C, D
- chorobách pečene
- chronickom ochorení srdca
- chorôb žlčníka a žlčníkových ciest
- obezite
- podvýžive
- vredovom ochorení žalúdka a dvanástorníka v kľudovom štádiu
- žlčníkových kameňoch
- akútnom zápale močových ciest, žalúdka a čriev.
Skladovanie špargle.
Čerstvé výhonky je potrebné očistiť a zviazať do zväzkov, najlepšie po 500 g. Vhodná teplota je 0 až 2 stupne. Dĺžka skladovania 2 až 3 týždne. Menšie množstvo špargle, ktoré v deň nákupu nespotrebujeme zabalíme do vlhkej utierky a dáme do chladničky, alebo zamrazíme.
Konzervovanie špargle.
- sterilizácia vo vlastnej šťave
- sterilizácia v jemne slanom náleve
- sterilizácia hlavičiek
- sterilizácia v sladkokyslom náleve
- sušenie
Kvalita špargle.
Kvalitná špargľa má lesklú šupku, šťavnatosť, pevnú hlavičku, pružnú a šťavnatú reznú plochu. Zatlačením nechtom do rezu zistíme, či je naozaj čerstvá. Ak je čerstvá, vyteká z plochy rezu ešte tekutina. Špičky bielej špargle musia byť pevne uzavreté. Čím je špargľa tenšia a má nepravidelnejší tvar, tým nižšia je jej kvalita, ale nie chuť. Neskoro zozbieranú špargľu spoznáme podľa toho, že zmení na slnku farbu do fialova.
Kuchynská príprava špargle.
Príprava je rýchla a ľahká. Ostrým nožom, alebo škrabkou na špargľu sa 1 cm pod hlavičkou zošúpe šupka až k odrezanému koncu. Zdrevnatené konce odkrojíme. Olúpané výhonky zviažeme bielou niťou do zväzku. Vložíme hlavičkami nad vodou do hrnca s vriacou vodou, do ktorej sme pridali lyžičku soli a lyžicu cukru, čím sa potlačí sebemenšia horká príchuť. Vždy varíme tak dlho, aby sa špargľa nerozvarila, najčastejšie 10 až 12 minút. Slanú vodu, v ktorej sa špargľa varila použijeme na jemnú polievku. Špargľu môžeme podávať teplú a studenú. Surová je dobrá do šalátov. Podávajú sa k nej rôzne omáčky. Najčastejšie je polievaná holandskou omáčkou, rozpusteným maslom, opraženou strúhankou alebo s vajciami ako omeleta. Z vín sa k špargli hodia najviac biele suché vína.